شنبه 29 خرداد 1400   11:42:00
بيشتر
بازديدها
تعداد بازديد اين صفحه: 568642
تعداد بازديد کنندگان سايت: 121875566 تعداد بازديد زيرپورتال: 863914 اين زيرپورتال امروز: 155 سایت در امروز: 21754 اين صفحه امروز: 58
اخبار و اطلاعیه ها
1400/2/30 پنجشنبه

پیام رییس سازمان ملی استاندارد ایران به مناسبت روز جهانی اندازه شناسیاندازه گیری، به عنوان یک موضوع علمی و فنی، شامل مجموعه ای از فعالیت ها با هدف تعیین مقدار عددی اندازه ده است که در طول قرن ها دچار تحولات چشمگیری شده است. مباحث مرتبط علمی که فرآیند اندازه گیری را سامان می بخشد، اندازه شناسی نام دارد و شامل طیف گسترده ای از فعالیت ها می شود. در توصیه های بین المللی، هر سیستم اندازه گیری باید از نتایج دقیق و قابل اطمینان استفاده کند. قابلیت ردیابی اندازه شناختی و عدم قطعیت نتایج اندازه گیری، از عناصر اصلی تضمین کننده اعتماد به نتایج و بهبود زنجیره اندازه گیری ها می باشد. به دلیل خطرات ذاتی که زندگی روزمره بشر را تهدید می کند، این اصول کاملا در سیستم های سلامت و بهداشت مورد استفاده قرار می گیرند. اندازه گیری ها و دستگاه های اندازه گیری، نقش بنیادی در پیشگیری، تشخیص و درمان بیماری ها دارند. نتایج اندازه گیری در پزشکی بسیار مهم می باشند و لازم است با گذشت زمان، دقیق، واقعی؛ تکرارپذیر و تجدیدپذیر باشند. با این وجود، باید توجه داشت که خطاها و عدم قطعیت نتایج اندازه گیری می توانند منشا اقدامات بالینی نامناسب مانند تشخیص نادرست یا درمان های ناکافی باشند. آزمایشگاه های بالینی مثال خوبی برای پیشرفت های حاصل از اندازه گیری از نظر قابلیت ردیابی در حوزه پزشکی هستند. کمیته مشترک قابلیت ردیابی در آزمایشگاههای پزشکی به میزبانی دفتر بین المللی اوزان و مقیاس ها (BIPM) ، اولین کمیته بین المللی متمرکز در زمینه ی اندازه گیری های بالینی است و بستری را فراهم می آورد که هماهنگی و ترویج روش های مناسب را پیش بینی کند. اگرچه طیف گسترده ای از دستگاه ها تحت پوشش مقررات مربوط به تجهیزات پزشکی می باشند، اما مقررات ملی و بین المللی، به هر کشوری اجازه می دهد تا اقدامات لازم برای محافظت از بهداشت عمومی و شهروندان خود،اعمال نماید. از طرف دیگر ، پس از ورود این دستگاه ها به بازار و استفاده از آنها،معمولا هیچ برنامه ی كنترلی مقرر شده دیگری برای تجهیزات پزشکی وجود ندارد. با افزایش آگاهی از مزایای برقراری قابلیت ردیابی نتایج اندازه گیری، برخی از محققان و کارشناسان فنی (در اندازه شناسی و پزشکی)، تلاش های خود را برای توسعه تحقیقات در این زمینه، افزایش داده اند. در سال های اخیر، تحقیقات زیادی در زمینه دستگاه های اندازه گیری مرتبط که توسط متخصصان بهداشت استفاده می شود، منتشر شده است. در رابطه با بیماری های خاص، برخی از محققان، بر نقش اساسی قابلیت ردیابی اندازه گیری، خصوصا قابلیت ردیابی نتایج حاصل از فشار سنج ها و دماسنج ها به عنوان دستگاه هایی برای کاهش هزینه مراقبت های بهداشتی و بهبود مراقبت از بیمار، تاکید کرده اند. در آنچه مربوط به ارزیابی برخی از بیماری های چشمی است، مدل بالینی کاربرد تونومترها ( tonometer) نیز جزء زمینه های تحقیقاتی این پژوهشگران بوده است. در مورد بیماری های ریوی و تنفسی ناشی از ویروس کرونا، بر ویژگی تکرارپذیری این تجهیزات بیش از خصوصیات دیگر آن تاکید می شود. صرف نظر از فعالیت هایی که به آنها اشاره شد، هنوز هم کارهای زیادی باقی مانده است که باید انجام شود. در واقع، افرادی که در این رابطه نقش موثرتری ایفا می کنند، در بسیاری از زمینه ها، اقدامات کافی را برای اطمینان از برقراری قابلیت ردیابی در اندازه‌گیری‌های حوزه سلامت انجام نداده اند. فقدان اطلاعات مربوط به درک مفاهیم اندازه شناسی از سوی متخصصان بهداشت و سلامت، موضوعی است که نیاز به بررسی بیشتری دارد.
روز جهانی اندازه شناسی ۱۴۰۰ با شعار اندازه گیری برای سلامت، فرصت مغتنمی است تا کنشگران و فعالان حوزه بهداشت و درمان را به اهمیت مفاهیم و اصول اندازه شناسی در حوزه پزشکی معطوف نماییم تا با الزامات بین المللی در این حوزه هماهنگ شویم.عدم پذیرش و اجرای الزاماتی که توسط کمیته مشترک قابلیت ردیابی در آزمایشگاههای پزشکی تدوین و ابلاغ می شود در آینده موجب خسارات جبران ناپذیری در این حوزه خواهد شد.سازمان ملی استاندارد ایران آمادگی خود را برای همکاری با مسئولان و متولیان حوزه بهداشت و درمان اعلام می نماید.