سه شنبه 6 فروردين 1398   14:39:28
بيشتر
كوچك يا بزرگ كردن بخش :.بازديدها
تعداد بازديد اين صفحه: 357683
تعداد بازديد کنندگان سايت: 93720116 تعداد بازديد زيرپورتال: 590757 اين زيرپورتال امروز: 239 سایت در امروز: 15588 اين صفحه امروز: 161
1397/2/25 سه شنبه

دهمین همایش روز جهانی اندازه شناسی برگزار شدصبح امروز با حضور رییس، معاونان و جمعی از مدیران کل سازمان ملی استاندارد ایران ، نماینده موسسه اندازه شناسی سوئد، رییس دانشگاه صنعتی امیرکبیر و  جمعی از اساتید و متخصصان حوزه اندازه شناسی، دهمین همایش روز جهانی اندازه شناسی با شعار تحول مداوم در سیستم بین المللی یکاها در دانشگاه صنعتی امیرکبیر برگزار شد.

تحولی عظیم در سیستم بین المللی یکاها

خسرو معدنی پور، رییس مرکز اندازه شناسی در این همایش با اشاره شعار روز جهانی اندازه شناسی 2018 گفت: امسال تحول اساسی برای سیستم بین المللی یکاها روی می دهد و چهار یکای کیلوگرم، آمپر، کلوین و مول بازتعریف خواهد شد و طی سالیان زیادی بدون تغییر خواهد بود.

وی با اشاره به قانون تقویت و توسعه نظام استانداردسازی اظهار داشت: در این قانون، اندازه شناسی در کنار استانداردسازی، تایید صلاحیت و ارزیابی انطباق وظیفه سنگینی برای استقرار نظامات اندازه شناسی در کشور دارد.

معدنی پور با ارایه گزارشی از فعالیت های مرکز اندازه شناسی تصریح کرد: با امضای موافقت نامه شناسایی متقابل کمیته بین المللی اوزان و مقیاس ها ، گواهینامه اندازه گیری و کالیبراسیون صادره توسط مرکز اندازه شناسی مورد قبول بیش از 100 کشور دنیا است.

اعلام آمادگی دانشگاه صنعتی امیرکبیر برای همکاری با استاندارد

سید احمد معتمدی، رییس دانشگاه صنعتی امیرکبیر در این همایش ، هماهنگی بین دانشگاه و استاندارد را یک ضرورت دانست و آمادگی دانشگاه صنعتی امیرکبیر را برای همکاری با سازمان ملی استاندارد ایران و مرکز اندازه شناسی در زمینه های علمی و پژوهشی اعلام کرد.

وی به نقش موثر دانشگاه در علم اندازه شناسی اشاره کرد و افزود: اگر وسایل اندازه گیری دقیق نباشد در صنعت دچار مشکل خواهیم شد.

روزآمد شدن استانداردهای ملی لازمه توسعه صنعت کشور است

نیره پیروزبخت، رییس سازمان ملی استاندارد ایران در دهمین همایش روز جهانی اندازه شناسی گفت: فعالیت مرکز اندازه شناسی، آزمون و کالیبراسیون تجهیزات اندازه گیری است که طیف گسترده ای از تجهیزات کاربردی و آزمایشگاهی در کشور را دربرمی گیرد.

وی یکی از فعالیت های حاکمیتی سازمان ملی استاندارد ایران را اندازه شناسی معرفی کرد و افزود: در قانون جدید سازمان ملی استاندارد ایران اندازه شناسی به عنوان یکی از چهار رکن اصلی نظام استانداردسازی مورد تاکید قرار گرفته است و فعالیت های این حوزه بر اقتصاد کشور و تجارت ملی و بین المللی تاثیر بسزایی دارد .

پیروزبخت در ادامه ، همراهی علم با صنعت را اجتناب ناپذیر دانست و اظهار داشت: علم و صنعت باید هماهنگ با تحولات بین المللی روزآمد شود.

رییس سازمان ملی استاندارد ایران، سپس با بیان اینکه این سازمان با فعالیت های بین المللی توانسته در بین 163 کشور عضو سازمان بین المللی استاندارد رتبه 22 را به خود اختصاص دهد گفت: دانشگاه می تواند از این موقعیت برای هماهنگی با مجامع بین المللی در زمینه آزمایشگاهی، آموزشی ، پژوهشی و تدوین استانداردهای بین المللی استفاده کند.

پیروزبخت، با اشاره به امضای تفاهم نامه همکاری با دانشگاه صنعتی امیرکبیر اظهار داشت: این سازمان با دانشگاههای صنعتی شریف و آزاد نیز تفاهم نامه همکاری دارد.

در حاشیه این مراسم، سازمان ملی استاندارد ایران دو تفاهم نامه با دانشگاه صنعتی امیرکبیر و موسسه اندازه شناسی سوئد منعقد کرد.
عكس هاي مرتبط :